Warsztaty dla osób zakażonych HIV

Jak mówić o zakażeniu HIV?

 

Lęk przed odrzuceniem, dyskryminacja, gorsze traktowanie
i wytykanie powodują, że ludzie żyjący z HIV często boją się mówić
o swoim zakażeniu nawet najbliższym. Jak przełamać ten strach?

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach „Chcę Ci powiedzieć… – Kogo i jak informować o swoim zakażeniu”. Mają one na celu poprawę zdolności komunikowania się osób zakażonych HIV z innymi osobami. Podczas dwudniowych zajęć doświadczeni lekarze i terapeuci, nauczą jak otwarcie mówić o swoim zakażeniu, emocjach i problemach związanych z HIV. Pragniemy zwrócić szczególną uwagę na sposoby informowania otoczenia o zakażeniu i wynikających z tego zagrożeniach. Kilka edycji już się odbyło. Jednak po zebraniu się min. 5-6 osobowej grupy jesteśmy w stanie poprowadzić kolejne spotkania.

„Pracując z osobami seropozytywnymi w ramach współpracy z Krajowym Centrum ds. AIDS z przykrością stwierdzamy, że osoby zakażone HIV często wycofują się z życia społecznego, towarzyskiego, związków partnerskich, ponieważ obawiają się, jak byłaby przyjęta informacja o zakażeniu HIV. Lęk przed odrzuceniem, dyskryminacją, lub innymi konsekwencjami sprawia, że osoby zakażone unikają sytuacji, w której mogliby się dzielić z innymi informacją o swoim statusie” – stwierdza dr Łukasz Łapiński, współtwórca warsztatów „Chcę Ci powiedzieć…” oraz Sekretarz Stowarzyszenia.

Z badań przeprowadzonych przez „Sieć Plus” – Ogólnopolską Sieć Osób żyjących z HIV/AIDS we współpracy z organizatorami programu Pozytywnie Otwarci wynika, że co dziesiąty zakażony nie ma zaufanej osoby, do której mógłby zwrócić się ze wszystkimi swoimi osobistymi problemami, a prawie 40 proc. w razie trudności nie może liczyć na wsparcie finansowe znikąd. Ponad 30 proc. twierdzi, że w ciągu ostatnich 2 lat doświadczyło dyskryminacji w związku z HIV. Co dziesiąty badany przeżył w związku z zakażeniem rozstanie z partnerem, a aż co czwarty zrezygnował z uprawiania seksu.

„Ważnym elementem w początkowym okresie zakażenia jest ujawnienie własnego statusu serologicznego innym osobom. Bardzo istotna jest świadomość i wiedza osoby zakażonej o tym, komu i jak powiedzieć o swoim zakażeniu. Oczywiście w każdym przypadku jest to sytuacja bardzo indywidualna, wymagająca wiele taktu i delikatności. Bywa przecież, że sposób przekazania takiej informacji bliskim, w tym partnerowi lub partnerce, decyduje o dalszym losie związku” – mówi psycholog Katarzyna Wójcik, współtwórczyni projektu „Chcę Ci powiedzieć…”.

Podczas warsztatów, w ramach zajęć dydaktycznych, zostaną poruszone m.in. kwestie związane z życiem seksualnym w parach o mieszanym statusie serologicznym oraz w relacjach, w których obie osoby są zakażone. Prowadzący zajęcia położą nacisk na aspekty prawne w kontekście HIV/AIDS.

„Osoba z HIV musi wiedzieć, że jedyną osobą, która powinna w świetle prawa wiedzieć o zakażeniu HIV jest jego lub jej partner seksualny, w tym także przypadkowi. Osoby zakażone często nie dają sobie sprawy z faktu, że inne osoby, jak rodzice, rodzeństwo, przyjaciele, koledzy z pracy, nie muszą być informowani o ich zakażeniu” – dodaje dr Łukasz Łapiński.

W części praktycznej warsztatów, uczestnicy dowiedzą się, jak słuchać i otwarcie komunikować o swoich potrzebach i problemach.

Zajęcia będą się odbywać w małych grupach (6-8 osób). Opłata za warsztaty wynosi 50 zł od osoby. Organizatorzy zapewniają nocleg i wyżywienie. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem poradnia@podwale-siedem.pl.

***

Warsztaty są prowadzone dzięki otrzymaniu finansowemu pochodzącemu z Programu Pozytywnie Otwarci w 2011 roku. Jego celem jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m. st. Warszawy, Wojewoda Mazowiecki, Krajowe Centrum ds. AIDS, Służba Zdrowia, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences.

„Poziom wiedzy o HIV rośnie, a rokowania osób seropozytywnych są coraz lepsze. Z wirusem można żyć długie lata. Zapewne m.in. dlatego osoby niezakażone coraz częściej decydują się na życie z osobą seropozytywną. Warto jednak pamiętać o tym, że jakość takiej relacji zależy w ogromnej mierze od umiejętności przekazywania informacji o swoim zakażeniu” – powiedział Michał Kaźmierski, dyrektor generalny Gilead Sciences Poland, firmy, która w ubiegłym roku przekazała 185 tysięcy złotych na granty w konkursie Pozytywnie Otwarci.

You may also like...

projekt i wykonanie strony www.liczi.pl